Soft Flask – co to? po co?

Soft-Flask czyli „miękki bidon” to świetne rozwiązanie dla biegaczy (i nie tylko). Gumowy bidon w odróżnieniu od klasycznego „twardego” jest lżejszy ale przede wszystkim jego główną zaletą jest to że po opróżnieniu płynów zmniejsza swoją objętość. Gdy jest całkowicie pusty możemy go zwinąć, złożyć i schować do mniejszej kieszeni – czego nie możemy zrobić ze standardowym „twardym” bidonem – jego rozmiar zawsze jest taki sam. Świetnie się sprawdza w połączeniu z plecakiem lub pasem biegowym. Dzięki zmianie swojej objętości możemy łatwo „wyczuć” ile mniej więcej płynu nam pozostało.

Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soft-flasków różnych producentów – ale czym się kierować przy zakupie ??

Przetestowałem kilka modeli (różnych firm) i poniżej moje uwagi odnośnie wyboru „flaska”:

  • Sposób sklejenia – Większość gumowych buteleczek jest sklejona na spodzie w jednym miejscu – dwa boki do siebie. Jednak producent soft flasków Dynafit wpadł na „genialny” sposób i skleił to inaczej (chyba po to żeby wyróżnić produkt):

Czy to ma znaczenie ?? Otóż TAK – po 1 klasyczne sklejenie pozwala łatwiej wcisnąć flaska do ciasnej kieszonki (szczególnie w plecakach biegowych) po drugie soft-flaski Dynafit (i to dwie sztuki) zaczęły mi przeciekać właśnie w miejscu sklejenia. Jeden na pierwszym treningu gdy go zabrałem a drugi wytrzymał dwa treningi więcej.

  • Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to wielkość gwintu – może być wąski lub szeroki. Jak to wygląda od strony praktycznej – szeroki otwór ułatwia nam wlewanie płynu ale jest to element flaska który się nie zmniejszy po opróżnieniu go. Jeżeli pasuje nam do kieszeni (czy gdzie tam go będziemy trzymać) to śmiało można wybrać taką wersję. SoftFlask-i z szerszym gwintem mają tendencje do łatwiejszego wysuwania się z kieszeni.
  • Pojemność – od 150ml do 500ml – bywają większe ale ich konstrukcja jest nieco inna – spód mają sztywniejszy, przez co zajmują więcej miejsca po złożeniu. Te o małej pojemności (do 300ml) świetnie sprawdzają się na treningach. Można je włożyć praktycznie w każdy pas biegowy a nawet trzymać w ręku (nie jest to duży ciężar).
  • Ten sam producent softflaska i np. plecaka – najczęściej jest tak że produkty tej samej marki pasują do sobie – testowałem – potwierdzam. Niby softflaski różnych producentów są podobne ale jednak odrobinę się różnią (nie tylko kolorem i obrandowaniem). Zdarza się także że plecaki biegowe sprzedawane są w zestawie z softlfaskami – warto na to zwrócić uwagę i wybrać taką opcję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s